5 wskazówek, jak założyć fundusz na deszczowy dzień

image

Życie jest pełne zwrotów akcji, a najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby pozostać na szczycie naszych finansów, jest oczekiwanie na nieoczekiwane zdarzenia. Dlatego właśnie posiadanie "funduszu na deszczowy dzień" jest tak ważne. Przy odrobinie planowania można zapewnić sobie dodatkową warstwę ochrony i zminimalizować stres związany z niespodziewanymi wydatkami.

Co to jest fundusz na deszczowy dzień?

Fundusz na deszczowy dzień to w zasadzie mniejsza wersja funduszu awaryjnego. Są to oszczędności, które odkładasz na pokrycie mniejszych, niespodziewanych wydatków, zwykle około 700$ - 2500$, w zależności od Twojego stylu życia. Przykłady rodzajów wydatków, które mogą być pokryte z funduszu ratunkowego to bilet parkingowy, przebita opona, urządzenie wymagające naprawy lub niespodziewana wizyta u lekarza.

Z drugiej strony, fundusz awaryjny jest przeznaczony na większe, zmieniające życie wydarzenia, które mają większy wpływ finansowy, na przykład utrata pracy. Posiadanie obu jest bardzo ważne, ale dziś zaczniemy od małych. Zostaw komentarz poniżej, jeśli chcesz, abyśmy podzielili się wskazówkami, jak rozpocząć fundusz awaryjny w późniejszym poście.

Wskazówki dotyczące rozpoczęcia funduszu na deszczowy dzień

1. Pozwól, aby Twoje pieniądze robiły Ci pieniądze

Otwórz dedykowane konto oszczędnościowe dla swojego funduszu na deszczowy dzień, aby pozostać zorganizowanym i ułatwić wpłaty na ten fundusz. Upewnij się, że wybrane konto oszczędnościowe pozwala na szybkie, bezprowizyjne wypłaty, gdy tylko pojawi się niespodziewany wydatek. Jeśli Twoje oszczędności po prostu siedzą na koncie czekowym, nie robisz sobie żadnej przysługi. Zmień swój fundusz na wysokodochodowe konto oszczędnościowe, aby zwiększyć swoje zyski. Nie musisz trzymać się jednego banku, jeśli nie jest to dla Ciebie odpowiednie. Rozejrzyj się w różnych bankach, w tym bankach internetowych, aby zobaczyć, które z nich mogą zaoferować ci najlepszą stopę.

2. Określ kwotę dla swojego funduszu na deszczowy dzień

Jak już wspomnieliśmy, fundusz na deszczowy dzień ma zwykle 700$ - 2500$, ale ta kwota różni się w zależności od Twojego stylu życia. Zrób ocenę tego, co może pójść źle w twoim życiu i ile będzie kosztować naprawa. Jeśli masz dzieci lub rodzinę, którą się opiekujesz, weź to pod uwagę. Czy jesteś właścicielem domu, czy jesteś najemcą? Właściciel domu będzie musiał odłożyć pieniądze na naprawy i konserwację domu. Zawsze, gdy pojawia się niespodziewany wydatek, również go zanotuj, bo są szanse, że nie będzie to ostatni raz.

3. Uwzględnij w budżecie składki

Kiedy już zdecydujesz się na określoną kwotę, ustal ile i jak często będziesz wpłacać do swojego funduszu, aby ją osiągnąć. Aby to zrobić, podziel pełną kwotę przez to, ile możesz poświęcić każdego miesiąca (lub w jakimkolwiek innym terminie, który uznasz za właściwy). Na przykład, jeśli chcesz mieć 1000 dolarów w swoim rainy day fund i możesz sobie pozwolić na odkładanie 50 dolarów każdego miesiąca, to osiągnięcie celu zajmie ci 20 miesięcy. Nie zniechęcaj się, jeśli nie możesz zrobić wszystkiego na raz. Najważniejsze jest, aby pozostać konsekwentnym i stopniowo budować swój fundusz.

4. Zdecyduj o wydatkach, które chcesz ograniczyć

Aby zaoszczędzić, będziesz musiał ograniczyć wydatki w innych obszarach, więc przyjrzyj się swoim tygodniowym/miesięcznym wydatkom i zdecyduj, co ma największy sens. Być może zamienisz poranną kawę na domowy kubek kawy lub skorzystasz z narzędzia oszczędnościowego, które pomoże Ci obniżyć rachunek za zakupy spożywcze. Aby uzyskać więcej łatwych sposobów na oszczędzanie, sprawdź nasz post, Łatwe zamiany, aby zaoszczędzić pieniądze.

5. Zwiększaj swoje oszczędności, gdy poprawi się Twoja sytuacja finansowa

Skończyłeś spłacać kredyt lub dostałeś awans w pracy? Jeśli twoja sytuacja finansowa się poprawi, uczyń priorytetem zwiększenie swoich oszczędności (oczywiście po tym, jak najpierw będziesz się leczyć!). Jeśli zacząłeś od 50 dolarów miesięcznie, to może być twoja szansa, aby zwiększyć to do 70 dolarów miesięcznie i zakończyć swój fundusz deszczowy dzień wcześniej niż planujesz, co jest zawsze plusem.

Oszczędzanie pieniędzy może wydawać się przykrym obowiązkiem, ale jeśli będziesz się go trzymać, stopniowo osiągniesz swój cel. W obliczu prawdziwego finansowego zagrożenia lub niespodziewanego rachunku, będziesz zadowolony, że to zrobiłeś.