14 porad dotyczących oszczędzania pieniędzy dla studentów

image

Teraz, gdy nadszedł sezon powrotu do szkoły, nie ma lepszego czasu, aby uzyskać kontrolę nad swoim kontem bankowym. Wydając za dużo, szybko popadniesz w długi. Wydając za mało, przegapisz zabawę i nowe doświadczenia. Chociaż żadna z tych rzeczy nie jest łatwa, istnieją proste sposoby, aby śledzić i ograniczać swoje wydatki. Budżetowanie i mądre gospodarowanie pieniędzmi to umiejętność, która przyda się na studiach i nie tylko, więc dlaczego nie zacząć już teraz?

Jako studentka trzeciego roku, musiałam nauczyć się, jak rozciągnąć moje dolary, aby pokryć wydatki na życie, przybory szkolne, działalność społeczną i inne. Dlatego chciałam podzielić się kilkoma wskazówkami, które pomogły mi zaoszczędzić pieniądze jako studentce, a które Ty też możesz wypróbować!

Twórz listy zakupów i przeglądaj gazetki promocyjne

Zawsze bałam się chodzić do sklepu spożywczego - lubię być w nim i z niego wychodzić w jak najkrótszym czasie. Dlatego przed wyjściem tworzę tygodniowe listy spożywcze na podstawie gazetek promocyjnych , dzięki czemu mogę zminimalizować ilość czasu spędzanego w sklepie i trzymać się mojego budżetu. Oto kroki, które podejmuję:

  1. Zapisuję lub robię mentalną notatkę wszystkich przedmiotów, których potrzebuję. Lubię używać aplikacji Notes na moim telefonie do tworzenia mojej listy, ponieważ utrzymuje mnie ona w porządku.
  2. Przeglądam aplikację, aby znaleźć oferty w moich ulubionych sklepach. Jeśli nigdy nie próbowałeś, gorąco polecam go, aby znaleźć najlepsze ceny na artykuły spożywcze. Osobiście używam jej, aby znaleźć moje ulubione płatki i balsamy Neutrogena na wyprzedaży, więc nigdy nie muszę płacić pełnej ceny.
  3. Porównuję ceny między sklepami, aby znaleźć najlepszą ofertę. Aplikacja jest do tego świetna, ponieważ mogę łatwo wyszukać przedmiot, którego szukam i porównać wszystkie ceny w różnych sklepach w mojej okolicy.
  4. Po wyszukaniu i porównaniu cen, zapisuję sklepy, do których pójdę w mojej aplikacji Notes i sortuję przedmioty, których potrzebuję pod każdym sklepem.

Ta 10-15 minutowa sesja planowania przed cotygodniowymi zakupami pomaga mi zaplanować wydatki i minimalizuje liczbę zakupów, które muszę zrobić.

Gotuj więcej, jedz mniej na mieście

Jeśli jest jedna rzecz, której nauczyła mnie pandemia, to to, że każdy może gotować. W tym ostatnim roku gotowałam dużo więcej i jadłam na mieście dużo mniej. Dzięki temu nie tylko zaoszczędziłam tonę pieniędzy, ale także nauczyłam się niezbędnej umiejętności życiowej!

Podziel się zakupami z współlokatorami

Istnieje wiele artykułów spożywczych, które każdy zazwyczaj potrzebuje. Moi przyjaciele i ja kupujemy największy rozmiar dla zszywek, takich jak mleko, jajka, płatki śniadaniowe itp. a następnie dzielimy się kosztami. Kupowanie największego rozmiaru pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć liczbę wycieczek spożywczych, które będziesz musiał zrobić!

Kupuj używane książki

Uniwersyteckie i uczelniane podręczniki mogą być bardzo drogie. Aby zmniejszyć swoje wydatki, kupuję podręczniki od studentów, którzy brali udział w tym samym kursie w przeszłości. Przeglądam prowadzone przez studentów strony na Facebooku, grupy Reddit i kanały Discord, aby znaleźć listę podręczników, których potrzebuję.

Kolejną wskazówką, o której należy pamiętać, jest sprzedaż nieużywanych podręczników tak szybko, jak to możliwe. Jeśli czekasz rok lub dłużej, aby sprzedać swoje książki, mogą one nie być poszukiwane, jeśli wyjdzie nowa edycja książki. Używam tych samych kanałów wymienionych powyżej, aby sprzedać moje podręczniki, gdy już ich nie potrzebuję. Nie tylko zarabiam w ten sposób trochę dodatkowej gotówki, ale również utrzymuję swój pokój w czystości!

Śledź swoje finanse

Monitoruję swoje wydatki za pomocą narzędzia do śledzenia finansów i aktualizuję je co miesiąc. W arkuszu kalkulacyjnym Google zapisuję moje miesięczne koszty i zarobki. To proste ćwiczenie, które pomaga mi zobaczyć mój miesiąc w skrócie i szybko zidentyfikować obszary, w których wydaję za dużo. Pamiętaj, że nie musisz tego komplikować. Jeśli arkusz kalkulacyjny Google nie jest w Twoim stylu, wypróbuj darmową aplikację, taką jak Wallet.

Udostępniaj usługi subskrypcyjne

Usługi streamingowe stały się istotną częścią naszego codziennego życia. Jednym ze sposobów na zmniejszenie wydatków na opłaty abonamentowe jest dzielenie się usługami z rodziną i przyjaciółmi. Kupuję najdroższy plan, taki jak plan Spotify Family lub Netflix Premium, a następnie dzielę usługę między 3-4 moich przyjaciół. Koszt na osobę zawsze kończy się mniej niż najniższy plan i nigdy nie musisz przegapić swoich ulubionych programów.

Planuj zajęcia "bez pieniędzy"

Spędzanie czasu z przyjaciółmi jest zawsze bardzo fajne... dopóki nie zaczniesz liczyć, ile cię to kosztuje. Nie zrozum mnie źle, uniwersytet to świetny czas, by wyjść i wydać trochę pieniędzy, ale łatwo jest przesadzić. Świetnym sposobem, aby zaoszczędzić więcej jest organizowanie działań, które nie wymagają pieniędzy. Niektóre z moich ulubionych darmowych zajęć to piesze wycieczki, pikniki, wieczór gier planszowych i maratony filmowe w domu.

Używaj aplikacji z kuponami i ofertami

Nikt nie lubi płacić pełnej ceny, zwłaszcza jeśli nie musisz. Niezależnie od tego, czy robisz zakupy online czy osobiście, aplikacje z kuponami i ofertami są koniecznością. Aplikacje te są łatwym w użyciu i szybkim sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. 

Wykorzystaj zniżki studenckie

Innym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest wykorzystanie zniżek studenckich gdziekolwiek i kiedykolwiek możesz. Niektóre sklepy nie reklamują zniżek studenckich, więc nigdy nie zaszkodzi zapytać.

Ja zawsze pytam lub szukam zniżek studenckich przy zakupie biletu autobusowego, zakupie elektroniki, zapisywaniu się do serwisów streamingowych i nie tylko. Zniżki studenckie to świetny sposób na szybkie zaoszczędzenie kilku dolarów!

Płać rachunki na czas

W moim pierwszym roku studiów często przegapiałem terminy i byłem obciążany opłatami za spóźnienia. Aby tego uniknąć, używam kalendarza Google, w którym zapisuję wszystkie ważne daty, takie jak terminy płatności czesnego i stypendiów, terminy płatności czynszu, terminy płatności kart kredytowych i inne.

Mieszkaj z rodziną lub współlokatorami

Moim największym wydatkiem jako studenta zawsze było mieszkanie. Rezydencje na kampusie i mieszkania w pobliżu kampusu są zazwyczaj drogie. Lubię minimalizować swoje koszty mieszkaniowe dzieląc mieszkanie ze współlokatorami.

Ostatnio, odkąd zaczęła się pandemia, mieszkam w domu z rodzicami. Nie muszę się już martwić o płacenie czynszu, co było super pomocne, jeśli chodzi o oszczędzanie. Jeśli jest to wykonalne, gorąco polecam mieszkanie z rodziną lub znalezienie współlokatorów, aby zmniejszyć koszty mieszkaniowe.

Zapisz się na swój studencki e-mail

Sztuczka, której nauczyłem się dużo później w moim studenckim życiu, to zawsze zapisywać się do usług online za pomocą swojego studenckiego e-maila. Wielu dostawców usług online ma darmowe oferty dla studentów, których nie chcesz przegapić!

Niektóre usługi, które są darmowe lub zniżkowe dla studentów to Github, Amazon Prime, Spotify, Squarespace, Canva i wiele innych.

Przyjrzyj się również, czy twoja uczelnia lub uniwersytet współpracuje z dostawcami usług, aby zaoferować swoim studentom bezpłatne subskrypcje. Na przykład w mojej szkole wszyscy studenci otrzymują bezpłatny dostęp do MS Office 365, LinkedIn Learning i Adobe Cloud.

Znajdź pracę na pół etatu

Większość z nas jesienią będzie wracać do nauki stacjonarnej. Możesz skorzystać ze stron internetowych college'u lub uniwersytetu, aby znaleźć pracę w niepełnym wymiarze godzin na terenie kampusu. Jest to świetny sposób na zarobienie trochę bocznej gotówki i są szanse, że będziesz mógł odebrać zmiany między zajęciami.

Rozmowa o pieniądzach

Nikt nie lubi rozmawiać o pieniądzach - nie zawsze jest to przyjemna rozmowa. Mimo to, jest to super ważne.

Najlepszym sposobem, aby zaoszczędzić pieniądze jest uczyć się od innych, czy to badania online lub porozmawiać z rodziną i przyjaciółmi. Możesz uczyć się na błędach innych i nauczyć się, jak ustalać granice i budżety.
Zarządzanie pieniędzmi jako student nie musi być stresujące - po prostu upewnij się, że jesteś na tropie prostych sposobów na oszczędzanie.