Pomóż swoim roślinom rozwijać się dzięki tym 7 poradom i wskazówkom

image

Wiosna to doskonały czas na uprawę roślin i ożywienie przestrzeni świeżymi kwiatami i zielenią w pomieszczeniach. Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc roślinom rosnąć silnie i zdrowo, oto kilka wskazówek i trików, które pomogą im zachować świeżość na dłużej.

Jak dbać o kwiaty w wazonach

Te wspaniałe i delikatne kwiaty mogą żyć nawet dwa tygodnie, jeśli zadbamy o nie we właściwy sposób.

Wskazówka nr 1 Nie wszystkie kwiaty wymagają takiej samej pielęgnacji

Różne rośliny mają różne wymagania i to samo dotyczy kwiatów - nie wszystkie powinny być przechowywane w takich samych warunkach. Na przykład, baby's breath nie wymaga pokarmu dla kwiatów. Z drugiej strony, róże potrzebują pokarmu dla kwiatów lub cukru dodanego do wody, aby przedłużyć ich żywotność. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy zapoznać się z najlepszymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji, specjalnie dla danego rodzaju kwiatów.

Dodatkowa wskazówka! Mimo, że liście na kwiatach pomagają ładnie wypełnić wazon, są one ich wadą. Liście psują się najszybciej, a gdy zgniją, zanieczyszczają wodę w wazonie. Trudniej jest je wyjąć po napełnieniu wazonu, więc upewnij się, że usunąłeś wszystkie liście przed złożeniem bukietu.

Wskazówka #2 Czyść wazon co 3 dni

Woda w Twoim wazonie powinna być letnia (pomiędzy 100 a 110 stopni Celsjusza), ponieważ w takiej temperaturze kwiaty lepiej wchłaniają cząsteczki wody. Co trzy dni, gdy woda zaczyna robić się mętna, wymień ją na nową, świeżą. Kupując kwiaty, zazwyczaj dostaje się paczkę z pokarmem dla kwiatów, który należy dodać do wazonu, aby pomóc w ich odżywianiu. Możesz jednak zastąpić to cukrem jako zamiennik DIY. Upewnij się, że używasz prawdziwego cukru, a nie wszelkiego rodzaju dietetycznych zamienników cukru. Dodaj około 2 łyżek do wazonu, aby pomóc odżywić kwiaty i umożliwić im otwarcie płatków.

Wskazówka #3 Nie obawiaj się cięcia i nakłuwania łodyg

Umieszczając kwiaty w wazonie, przytnij końce łodyg pod kątem 45 stopni. Zwiększa to powierzchnię łodygi i pozwala kwiatom wchłonąć więcej wody. Chcesz przyciąć łodygę co trzy dni przy zmianie wody, aby zmaksymalizować ich długowieczność. Oto dodatkowa wskazówka dla miłośników tulipanów. Najlepszym sposobem na uzyskanie tych wspaniałych wiosennych kwiatów jest nakłucie górnej części łodygi (tuż pod podstawą głowy kwiatu) agrafką. To pomoże im się podnieść, dzięki czemu będziesz mieć ładne i żywe tulipany zamiast tych opadających.

Jak dbać o rośliny domowe

Rośliny łatwo zaniedbać, ale nie trzeba być ekspertem, aby pomóc im dobrze się rozwijać. Te pomocne wskazówki są świetne dla nowych i doświadczonych rodziców roślin. Jeśli nie znasz się na roślinach, sprawdź ten post, aby poznać pięć zaleceń dotyczących roślin dla początkujących.

Wskazówka nr 1 Podawaj odpowiednią ilość wszystkiego

Upewnij się, że zapewniasz roślinom odpowiednią ilość naturalnego światła słonecznego i wody. Rośliny i kwiaty potrzebują czasu, aby rosnąć i potrzebują około 3-6 godzin światła słonecznego i cienia. Jednak wymagany czas jest różny i zależy od każdej rośliny. Nawet ilość wody, jakiej potrzebują rośliny, zależy od pory roku i sposobu uprawy. Zanim kupisz roślinę, poinformuj się o rodzaju opieki nad nią.

Wskazówka #2 Podlewaj rośliny schłodzoną wodą z gotowania

Ta wskazówka jest definicją zasady reduce, reuse, recycle. Zmniejsz ilość zużywanej wody i zaoszczędź trochę pieniędzy, podlewając rośliny schłodzoną wodą kuchenną. Tak jest! Jeśli ugotowałeś jajka lub zblanszowałeś warzywa, nie wyrzucaj całej tej wypełnionej smakołykami wody do odpływu. Pozwól jej całkowicie ostygnąć i użyj jej do podlewania roślin, aby uzyskać dodatkowe składniki odżywcze.

Wskazówka #3 Nawożenie roślin fusami z kawy i resztkami jedzenia

Nawożenie roślin jest równie ważne jak ich podlewanie, a najlepsze jest to, że nie musisz wydawać pieniędzy na nawozy kupowane w sklepie. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w swojej kuchni. Kiedy skończysz pić poranną kawę, nie wyrzucaj fusów. Fusy z kawy są doskonałym źródłem potasu dla Twoich roślin, więc wykorzystaj je jako nawóz DIY. Upewnij się tylko, że używasz zwykłych, niearomatyzowanych fusów z kawy, najlepiej organicznych, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Innymi świetnymi nawozami domowej roboty są pokruszone skorupki jaj, skórki bananów i pomarańczy.

Wskazówka #4 Odkurzaj swoje rośliny

Liście na roślinach mogą łatwo zbierać kurz. Delikatne przetarcie ich mokrą szmatką zanurzoną w wodzie o temperaturze pokojowej nie tylko sprawi, że będą wyglądać czyściej, ale pomoże roślinom wchłonąć więcej światła słonecznego.

Stosuj się do tych prostych wskazówek, aby stać się ekspertem w dziedzinie pielęgnacji roślin i mieć najlepiej wyglądające rośliny w bloku.