8 porad dotyczących budżetowania i oszczędzania dla całej rodziny

image

Kiedy masz rodzinę, budżetowanie może naprawdę pomóc Ci w osiągnięciu Twoich celów finansowych. Pierwszym krokiem jest dokładne przyjrzenie się swoim rodzinnym finansom i nawykom dotyczącym wydatków oraz znalezienie sposobów na ich ograniczenie. To nie lada wyczyn, dlatego chcemy podzielić się kilkoma wskazówkami dotyczącymi budżetowania i oszczędzania, które pomogą Ci zacząć.

 1. Opracuj budżet rodzinny

Najpierw przeanalizuj swoje stałe i zmienne wydatki, a następnie ustal konkretną kwotę na każdy z nich. Zacznij od podstawowych wydatków, takich jak czynsz, media, ubezpieczenie, artykuły spożywcze, płatności kartą kredytową, itd... Cokolwiek zostanie po pokryciu podstawowych wydatków, może zostać rozdzielone na różne kategorie, takie jak oszczędności, rozrywka, ubrania, itd. Upewnij się, że masz to gdzieś zapisane, prosty arkusz Excel lub Google wystarczy.

 1. Zaangażuj swoje dzieci

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć uczyć swoje dzieci o finansach osobistych i budżetowaniu. Możesz pracować z nimi nad stworzeniem osobistego budżetu i ustaleniem celów oszczędnościowych. Może się zdarzyć, że będą chciały kupić dla siebie nową grę wideo lub bilet na koncert, więc nauczenie ich tych umiejętności w zakresie finansów pomoże im osiągnąć cele.

 1. Stwórz cele oszczędnościowe na większe zakupy

Każdy lubi raz na jakiś czas zafundować sobie coś wyjątkowego, jak np. wakacje czy nowy samochód, ale te duże zakupy mogą często nadwyrężyć budżet, jeśli nie zaplanujesz ich odpowiednio. Jeśli wiesz, że chcesz zabrać rodzinę na wakacje w najbliższym czasie, spróbuj stworzyć cel oszczędnościowy i niech wszyscy się do niego przyczynią. Jeśli oszczędzasz na coś, co wydaje się niewyobrażalne, spróbuj wyznaczyć sobie mniejsze cele milowe, aby utrzymać motywację. Może to być coś tak prostego, jak posiadanie słoika na drobne gdzieś w domu lub przekazanie pieniędzy z kieszonkowego na fundusz wycieczkowy. Te działania mogą wydawać się małe, ale byłbyś w szoku widząc, jak szybko mogą się sumować i pomóc ci osiągnąć twoje cele.

 1. Obniż swoje rodzinne rachunki za zakupy spożywcze

Artykuły spożywcze są koniecznością, ale istnieją pewne wskazówki i sztuczki, które pomogą Ci zarządzać tymi wydatkami i zmniejszyć tygodniowy rachunek za zakupy. Proste zmiany, takie jak zrobienie listy przed zakupami, użycie aplikacji do przeglądania cotygodniowych ogłoszeń i planowanie posiłków z wyprzedzeniem w oparciu o składniki, które już masz, mogą pomóc Ci zaoszczędzić więcej niż myślisz. Sprawdź nasz post, 10 Tips to Save Money on Your Weekly Staples, aby uzyskać więcej wskazówek.

 1. Oszczędzaj energię w domu

Ograniczenie zużycia energii jest łatwiejsze niż myślisz. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to dowiedzieć się, jakie są godziny szczytu i poza szczytem w Twojej okolicy. Uruchomienie dużych, energochłonnych urządzeń, takich jak zmywarka, pralka i suszarka w godzinach poza szczytem może naprawdę zrobić różnicę.

Niektóre nawyki, które są łatwe do przyjęcia i pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze, obejmują zakręcanie wody, gdy nie używasz jej aktywnie (np. gdy myjesz zęby), wyłączanie świateł i urządzeń, gdy nikt ich nie używa oraz regulację termostatu. Możesz uczynić to zabawą dla wszystkich, umieszczając w tych miejscach notatki lub naklejki jako przypomnienia dla rodziny.

Innym sposobem na obniżenie rachunku za prąd jest odłączenie urządzeń elektronicznych, gdy nie są używane. Urządzenia takie jak telewizor i komputer nadal pobierają energię, gdy są podłączone, nawet gdy ich nie używasz. Jest to tzw. zasilanie fantomowe. Zalecamy podłączenie wszystkich urządzeń do listwy zasilającej, którą można łatwo wyłączyć, gdy nie są używane.

 1. Kupuj przedmioty wielokrotnego użytku

Chociaż towary wielokrotnego użytku mogą kosztować nieco więcej z góry, mają bardzo wysoki zwrot z inwestycji, ponieważ w końcu zaoszczędzą Ci wiele w dłuższej perspektywie. Przedmioty takie jak butelki na wodę wielokrotnego użytku, wosk pszczeli i serwetki z tkaniny mogą wyeliminować potrzebę regularnego uzupełniania ich zamienników, a nawet pomogą zmniejszyć ślad węglowy, co jest dodatkowym atutem. Sprawdź nasz post, 5 Eco-Friendly ProductsThat Help the World and Save You Money po więcej towarów wielokrotnego użytku.

 1. Kupuj rzeczy z drugiej ręki

W ostatnich latach targowiska internetowe stały się nową normą. Ludzie stale nudzą się swoimi rzeczami i teraz łatwiej niż kiedykolwiek jest zarobić kilka dolarów na tym, co próbujesz sprzedać. Od odzieży do mebli, rynki online mają to wszystko! Jest to świetna wiadomość dla każdego, kto próbuje zaoszczędzić pieniądze. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz, że chcesz oczyścić swój dom i sprzedać kilka przedmiotów, których już nie używasz, czy też upiększyć swoją przestrzeń czymś nowym i ekscytującym, możesz zarobić pieniądze lub wydać mniej, przeglądając online. Oto kilka wskazówek dotyczących kupowania i sprzedawania na tych rynkach:

Kupowanie

 • Zawsze pytaj, czy dany przedmiot jest jeszcze dostępny
 • Poruszaj się szybko - rzeczy sprzedają się szybko!
 • Spróbuj negocjować - często można uzyskać od sprzedawcy, aby zmniejszyć koszty na tych stronach

Sprzedaż

 • Zrób atrakcyjne zdjęcia sprzedawanych przedmiotów i dołącz do nich szczegółowy opis
 • Bądź szczery co do jakości przedmiotów
 • Poproś o opinie i recenzje, aby zbudować swój profil
 1. Wybierz oszczędną zabawę

Wakacje i rozrywka to dwie rzeczy, które mogą kosztować dużo pieniędzy, jeśli im na to pozwolisz. To powiedziawszy, jednym z najłatwiejszych sposobów na ograniczenie tego jest zaprzestanie nadmiernego myślenia. Czasami proste jest lepsze - nie trzeba rzeczy, aby być ekstrawaganckie, aby były zabawne i niezapomniane. Spędzanie czasu z rodziną na wycieczce rowerowej, rozbijanie namiotu na podwórku na noc lub bycie turystą we własnym mieście to świetne sposoby na cieszenie się rodzinną więzią i tworzenie wspomnień, które przetrwają całe życie.

Te wskazówki dotyczące budżetowania i oszczędzania mogą pomóc Twojej rodzinie zaoszczędzić, jednocześnie ucząc dzieci ważnych lekcji o finansach i tworząc trwałe wspomnienia po drodze!