6 strategii oszczędzania na zakupach dla rodzin z budżetem

image

Nie jest tajemnicą, że ceny wzrosły, a prosta wycieczka do sklepu spożywczego pokaże ci tylko to. W 2021 roku w Stanach Zjednoczonych ceny wszystkich grup produktów spożywczych wzrosły o 5,4% (według danych U.S. Bureau of Labor Statistics). W Kanadzie widzieliśmy podobny trend z inflacją w październiku rosnącą do 4,7% (według Statistics Canada). Koszty energii i mieszkań również stanowią obciążenie finansowe dla rodzin.

Przy braku oznak spowolnienia wzrostu cen, oszczędzanie pieniędzy jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Nie ma jednego "właściwego" sposobu na oszczędzanie, ale możesz wypróbować różne strategie i zobaczyć, co sprawdza się w Twojej rodzinie. Oto sześć prostych wskazówek, które pomogą Ci zacząć, zanim zaczniesz robić zakupy w lokalnym sklepie spożywczym.

1. Stwórz budżet

Pierwszym krokiem jest stworzenie tygodniowego/miesięcznego budżetu. Budżet może być prostym arkuszem kalkulacyjnym Google, aplikacją budżetową jak Mint, a nawet notatnikiem. Najważniejszym aspektem budżetu jest znajomość dochodów i wydatków Twojego gospodarstwa domowego. Podziel wydatki na kategorie w skali miesiąca lub tygodnia, zaczynając od bieżących wydatków: artykuły spożywcze, środki higieny osobistej, czynsz/hipoteka, transport, telefon, prąd, ubezpieczenie, itp... Następnie zdecyduj, jak często i kiedy będziesz planował dokonywać większych, jednorazowych zakupów: ubrania, przybory szkolne, podróże, itp... Planując z wyprzedzeniem, będziesz wiedział, ile odłożyć każdego miesiąca, aby powoli oszczędzać pieniądze na te większe zakupy.

2. Stwórz tygodniowy plan posiłków

Artykuły spożywcze są koniecznością, ale jednym z najczęstszych błędów jest kupowanie zbyt dużej ilości. Przed każdym wyjściem do sklepu spożywczego, zanotuj co już masz i stwórz tygodniowy plan posiłków. Niezależnie od tego, czy jest to notatka czy rzeczywista lista posiłków, pomyśl o wszystkich śniadaniach, obiadach, kolacjach i przekąskach, które planujesz zrobić w danym tygodniu. Następnie napisz listę składników, które będą potrzebne do tych posiłków, a co najważniejsze, zabierz ze sobą swoją listę. 

3. Przeglądaj cotygodniowe wyprzedaże

Sklepy spożywcze (np. Biedronka, Lidl, Netto), apteki, a nawet niektórzy wielcy detaliści mają cotygodniowe promocje i powinieneś z nich skorzystać. Darmowa aplikacja do cotygodniowych zakupów i strona internetowa z łatwością pomogą Ci być na szczycie wszystkich ofert. Pokazuje, co jest na wyprzedaży w lokalnych sklepach, pomagając Ci porównać ceny podstawowych produktów. Badania wykazały, że osoby oszczędzają średnio 45 dolarów tygodniowo - z czasem te oszczędności się sumują! Jeśli cena jest odpowiednia, rozważ zaopatrzenie się w artykuły nietrwałe i artykuły do spiżarni, które są na wyprzedaży. Pomyśl o produktach w puszkach i produktach papierowych, tylko upewnij się, że sprawdzasz daty ważności. Jeśli jesteś gotowy na wyzwanie, możesz nawet zacząć śledzić cykle sprzedaży, aby upewnić się, że kupujesz właściwy produkt, we właściwym czasie, za najlepszą cenę.

4. Rób zakupy w kilku sklepach

Zakupy wszystkich artykułów spożywczych i podstawowych w jednym sklepie mogą wydawać się wygodniejsze, ale możesz stracić możliwość uzyskania lepszych, niższych cen w innym miejscu. Ogólnie rzecz biorąc, przedmioty osobistego użytku, takie jak szampon i pasta do zębów będą tańsze w aptece w porównaniu do sklepu spożywczego. Coś jeszcze do rozważenia jest to, że niektóre elementy mogą być na sprzedaż w jednym sklepie i innych w innym sklepie. Jeśli jesteś w stanie, zakupy wokół dla najlepszych cen pozwoli Ci zaoszczędzić kilka dodatkowych dolarów.

Sprawdź nasz post, Stretch Your Dollar przez wiedząc, co kupić gdzie, dla listy przedmiotów, aby uzyskać w sklepie dolara, apteka, sklep spożywczy, i big box sklep.

5. Uzyskaj zwrot gotówki dzięki darmowym aplikacjom

Aplikacje cash back, takie jak Rakuten i Checkout51 zwracają kupującym procent lub kwotę w dolarach z ich zakupów. W zależności od programu, możesz robić zakupy online przez aplikację lub przesłać zdjęcie paragonu po zakupie, jeśli robisz zakupy w sklepie. Uzyskanie zwrotu 1$ za śmietankę do kawy może nie wydawać się na początku zbyt dużym wydatkiem, ale z czasem oszczędności będą się sumować. Niezależnie od tego, czy robisz zakupy online, w sklepie, czy w obu, istnieje aplikacja do zwrotu gotówki dla każdego.

6. Mądrze korzystaj z punktów lojalnościowych i przywilejów kart kredytowych

Większość sklepów ma swoje własne programy lojalnościowe, a prawie wszystkie główne karty kredytowe mają jakiś program nagród. Każdy drobiazg się liczy, więc nie zapomnij zeskanować swojej karty lojalnościowej przy kasie i używać kart kredytowych do zakupów, które pomogą Ci zgromadzić więcej punktów. Na przykład, niektóre karty kredytowe nagradzają Cię 2x punktami, gdy używasz karty do płacenia za gaz.

Kiedy już zgromadzisz wystarczającą ilość punktów, użyj ich do zapłaty za podstawowe produkty, takie jak artykuły spożywcze, lub jeśli to możliwe, wymień je na karty upominkowe ze sklepów, w których już robisz zakupy. Jeśli jest wybór kart upominkowych, wymień swoje punkty na karty upominkowe ze sklepów wielkopowierzchniowych, gdzie możesz kupić podstawowe rzeczy, takie jak proszek do prania i ręczniki papierowe.

Mamy nadzieję, że te wskazówki przydadzą Ci się w nowym roku, gdy będziesz realizować swoje cele oszczędnościowe.