Jak oszczędzać więcej, wydawać mniej i osiągnąć swoje cele finansowe w 2023 roku

image

Czy wiesz, że 12 stycznia to tak zwany "Dzień Odchodzącego"? Zgadza się, mniej niż 2 tygodnie po świętowaniu rozpoczęcia Nowego Roku, statystyki pokazują, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że porzucisz wszystkie swoje noworoczne postanowienia, w tym wszelkie postanowienia, które miałeś o oszczędzaniu i byciu mądrzejszym z pieniędzmi.

Wiesz, co ja na to mówię? Nie tym razem! Szybko zbliżamy się nie tylko do nowego roku, ale także do nowej dekady. Co jest lepszym motywatorem, aby dokonać pewnych istotnych zmian w swoim życiu i faktycznie trzymać się ich. Teraz wiem, że to łatwiej powiedzieć niż zrobić. Jako ktoś, kto był winny uczestnictwa w Dniu Rzucania Palenia przez wiele lat, całkowicie to rozumiem. Ale udało mi się odkryć sekretny sos do pokonania garbu12 stycznia i od tego czasu z powodzeniem mogę oszczędzać więcej, wydawać mniej i osiągać swoje cele finansowe. Oto jak to zrobiłem i jak ty też możesz!

1. Przestań nazywać je postanowieniami noworocznymi

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to przestać używać terminu "postanowienia noworoczne". Jest on zbyt ściśle związany z początkiem stycznia i co najważniejsze przypomina o wszystkich tych przeszłych nieudanych próbach zrobienia znaczącego postępu ze swoimi finansami. Zamiast tego zacznij nazywać je celami finansowymi. Cele są ekscytujące, wzmacniające i można nad nimi pracować przez cały rok, a nie tylko na początku roku. Więc dalej, zacznij nazywać siebie #GoalDigger i bierz się do pracy!

2. Zapisz je

Ten krok może brzmieć zbyt prosto, ale dowód jest w danych. W badaniach przeprowadzonych przez profesor Katherine Milkman z The Wharton School of the University of Pennsylvania, odkryła ona, że kiedy uczestnicy badania zapisywali swoje zadania z czasem i datami dołączonymi do każdego z nich, byli o wiele bardziej skłonni do rzeczywistego podążania za nimi. Jeśli chcesz zrealizować swoje cele finansowe, to zobowiąż się do ich realizacji na papierze i podaj konkretne terminy, w których chcesz je osiągnąć.

3. Uściślij swoje cele

Słyszałeś kiedyś o chunkifikacji? Oznacza to dzielenie rzeczy na strawne kawałki. Kiedy masz jakieś duże cele finansowe, droga do ich osiągnięcia może wydawać się długa, a nawet niemożliwa. Na przykład, jeśli masz cel, aby zaoszczędzić 5.000 dolarów na fundusz awaryjny, może to wydawać się trudne zadanie. 5 000 dolarów to przecież mnóstwo pieniędzy! Ale jeśli zmniejszysz ten cel do minimum, odkładając co tydzień 96 dolarów na konto oszczędnościowe, to po roku osiągniesz swój cel! Punkty bonusowe, jeśli zautomatyzujesz ten proces za pomocą swojej konfiguracji bankowej.

4. Daj sobie przydział na leczenie siebie

Mówiąc o automatyzacji, robienie rzeczy automatycznych to nie tylko świetny sposób na oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy przy niewielkim wysiłku, ale także świetny sposób na pomoc w wydawaniu w ramach budżetu. Moja rada to posiadanie nie jednego, ale dwóch kont czekowych. Użyj jednego jako głównego konta, na które pieniądze wpływają w dniu wypłaty, a następnie wypływają, aby automatycznie opłacić rachunki, takie jak kredyt hipoteczny, media i karty kredytowe. Jeśli chodzi o drugie konto czekowe, to właśnie tam będziesz wpłacać określoną kwotę pieniędzy przy każdej wypłacie (możesz to nazwać dietą, jeśli chcesz), którą będziesz mógł przeznaczyć na wszelkie nieistotne wydatki. Nie ma nic złego w leczeniu siebie, tak długo, jak znasz swój limit i pozostać w nim.

5. Ogranicz wszystko, co nie dodaje wartości do Twojego życia

Nie jestem jednym z tych ekspertów od pieniędzy, którzy wierzą, że jedynym sposobem na osiągnięcie celów finansowych jest dokonywanie wielkich poświęceń, życie super oszczędne i nie wydawanie pieniędzy. Wydawanie pieniędzy nie jest złe, musimy pozbyć się tej narracji. Zamiast tego powinniśmy myśleć bardziej o tym, jak wydajemy nasze pieniądze. Czy to, co kupujemy, rzeczywiście dodaje jakąś wartość do naszego życia? Jeśli nie, to właśnie to powinniśmy ograniczyć.

Nie oglądasz telewizji? Więc odetnij swój pakiet kablowy, nie będziesz za nim tęsknić ani trochę. Nie wiesz, dlaczego płacisz za dwa serwisy muzyczne? Wybierz ten, którego faktycznie używasz i pozbądź się drugiego. Kiedy zaczniesz dobrze przyglądać się swoim wydatkom i zaczniesz wycinać wszystko, co nie ma dla ciebie znaczenia, naturalnie zaczniesz oszczędzać więcej pieniędzy bez poczucia wielkiej straty.

6. Używaj narzędzi, które pomogą Ci zaoszczędzić na zakupach

Według Bureau of Labor Statistics, przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe wydaje $4,049 na artykuły spożywcze rocznie, a według Statistics Canada przeciętne kanadyjskie gospodarstwo domowe wydaje $5,934 rocznie na artykuły spożywcze. To rozkłada się na 337 dolarów miesięcznie i 494 dolarów miesięcznie odpowiednio, i oczywiście może być jeszcze wyższy w zależności od tego, jak duże jest twoje gospodarstwo domowe i gdzie miasto mieszkasz. Oznacza to, że my, mieszkańcy Ameryki Północnej, wydajemy dużą część naszych dochodów na artykuły spożywcze, podczas gdy moglibyśmy wykorzystać niektóre z tych funduszy, aby zaoszczędzić na podróż, kupić nasz pierwszy dom lub nawet zainwestować w emeryturę.

Jednym z prostych rozwiązań jest użycie narzędzi, które są darmowe i łatwo dostępne, aby pomóc Ci uzyskać to, czego potrzebujesz za niższą cenę. Narzędzia takie jak  darmowa aplikacja do planowania i zakupów, pozwalają na przeglądanie lokalnych ogłoszeń tygodniowych, porównywanie cen i przypinanie przedmiotów. Co sprawia, że rzeczy łatwiejsze jest to, że można utworzyć listę zakupów na aplikacji i będzie automatycznie zaokrąglić w górę sprzedaży dla każdego elementu chcesz kupić więc będziesz wiedzieć dokładnie, gdzie do sklepu na wszystko bez umieszczania w dodatkowej pracy.

Aby zamknąć, osiągnięcie swoich celów finansowych jest rzeczywiście dość proste, ale to nie znaczy, że jest to łatwe. Ale nic, co warto osiągnąć w życiu nigdy nie jest. Więc weź ten czas teraz, aby zrobić plan, sprawdź się z siebie często, aby utrzymać siebie odpowiedzialność, i nigdy nie przestać próbować. Rok 2020 jest twoim rokiem, niech to się stanie!