25 sposobów na oszczędzanie pieniędzy w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca i roku

image

Niezależnie od tego, czy planujesz duży zakup, płacisz bieżące rachunki, czy odkładasz pieniądze na czarną godzinę, wyrobienie w sobie nawyku oszczędzania jest niezwykle ważne, aby osiągnąć swoje cele. Nie wiesz od czego zacząć? Zrób krok po kroku dzięki tym 25 sposobom na oszczędzanie pieniędzy w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca i roku.

Oszczędzanie w ciągu dnia

 • Parz kawę w domu

Zainwestuj w poręczny termos do kawy wielokrotnego użytku i zabierz swoją domową kawę w podróż.

 • Przynieś swój własny lunch

Jeśli w domu jest jedzenie, przynieś je ze sobą do pracy i unikniesz wydatków na drogie, kiepskie sałatki i kanapki.

 • Zjedz posiłek bezmięsny

Mięso jest drogie, a ceny rosną. Zjedz jeden bezmięsny posiłek dziennie, aby zaoszczędzić kilka dodatkowych dolarów. Aby poznać bezmięsne alternatywy białkowe, sprawdź nasz post "Ceny mięsa rosną - oto 4 alternatywy białkowe, które pomogą ci zaoszczędzić".

 • Rejestruj swoje wydatki

Śledzenie tego, ile wydajesz w ciągu dnia, to skuteczny sposób na uświadomienie sobie, które obszary możesz ograniczyć.

Oszczędzaj w ciągu tygodnia

 • Planowanie posiłków na tydzień

Stwórz tygodniowy plan posiłków i kup składniki, których będziesz potrzebować. Dzięki temu będziesz trzymać się planu i unikniesz zakupów pod wpływem impulsu, gdy będziesz już w sklepie.

 • Kupuj produkty w sezonie

Owoce i warzywa, które są w sezonie smakują lepiej i kosztują mniej! Sprawdź nasz wiosenny przewodnik po zakupach w sezonie.

 • Szukaj marek sklepowych

Większość sklepów spożywczych ma swoje własne marki, takie jak Great Value firmy Walmart czy Kirkland firmy Costco. Kupuj je, aby cieszyć się produktami wysokiej jakości za niższą cenę.

 • Zrób sobie przerwę przed zakupem

Łatwość kupowania wszystkiego za pomocą jednego przycisku jest zbyt kusząca. Unikaj zakupów pod wpływem impulsu, poświęcając dzień lub dwa na zastanowienie się, czy naprawdę chcesz lub potrzebujesz danego przedmiotu, zanim go kupisz.

 • Idź pieszo lub jedź rowerem, kiedy tylko to możliwe

Oszczędzaj pieniądze na gazie i kosztach transportu, chodząc lub jeżdżąc na rowerze na krótkich dystansach, kiedy tylko jest to możliwe.

 • Zaopatrz się w artykuły na wyprzedaży

Gromadzenie zapasów niepsujących się artykułów z wyprzedaży to świetna strategia cotygodniowych zakupów, która pozwala zaoszczędzić na dłuższą metę. Zalecamy skupienie się na jednej lub dwóch rzeczach z wyprzedaży podczas jednej podróży. Więcej wskazówek dotyczących gromadzenia zapasów znajdziesz w naszym poście "Jak zbudować swój zapas oszczędnościowy".

 • Oglądaj filmy w dni zniżkowe

Większość kin ma zniżki i promocje w określone dni tygodnia. Maksymalnie wykorzystaj swój budżet, korzystając z tych słodkich zniżek.

 • Znajdź najlepsze ceny gazu

Ceny gazu są teraz poza kontrolą, więc nie zadowalaj się najbliższą stacją benzynową. Skorzystaj z aplikacji takich jak GasBuddy, aby uzyskać poręczną mapę wszystkich stacji benzynowych w pobliżu i ich cen. Dodatkowa wskazówka: Ceny gazu zwykle rosną jeszcze bardziej w czwartki, gdy zbliża się weekend, więc zaplanuj najlepszy czas na tankowanie.

Oszczędzaj w ciągu miesiąca

 • Dołącz do programów lojalnościowych

Jeśli stale robisz zakupy w kilku sklepach, zapisz się do ich programów lojalnościowych, aby zbierać punkty i nagrody. Zdziwisz się, jak wiele nagród uda Ci się zebrać.

 • Uzyskaj zwrot gotówki dzięki darmowym aplikacjom

Aplikacje typu Cash Back, takie jak Rakuten czy Checkout51, zwracają kupującym procent lub kwotę w dolarach z ich zakupów. W zależności od programu, możesz robić zakupy online przez aplikację lub przesłać zdjęcie paragonu, jeśli robisz zakupy w sklepie.

 • Używaj urządzeń poza godzinami szczytu

Zapoznaj się z miejskimi stawkami za energię elektryczną i korzystaj z dużych urządzeń, takich jak pralka, suszarka i zmywarka, w godzinach pozaszczytowych, aby obniżyć swój miesięczny rachunek.

 • Zmień żarówki na energooszczędne

Żarówki LED mogą kosztować więcej, ale zużywają do 75-80% mniej energii niż tradycyjne żarówki.

 • Wyreguluj swój termostat

W zimnych miesiącach, obniżenie termostatu o 10-15 stopni na okres ośmiu godzin może zaoszczędzić do 15% na rachunku za ogrzewanie. W ciepłych miesiącach, każdy stopień ustawienia termostatu powyżej 75⁰F (24⁰C) może zaoszczędzić 10-15% zużytej energii.

 • Ogranicz się do jednego lub dwóch serwisów streamingowych na raz

Serwisy streamingowe takie jak Netflix, Hulu czy Spotify mogą wydawać się tanie i wygodne, ale łatwo przekroczyć budżet, jeśli subskrybujesz wszystkie z nich. Oceń, jak często korzystasz z każdej usługi i zrezygnuj z tych, które nie są zbyt często używane. Jeśli się znudzisz, anulowanie jednej i zapisanie się do innej jest łatwe do zrobienia!

Oszczędności w ciągu roku

 • Obniż opłaty bankowe

Zaoszczędź setki dolarów każdego roku, zapisując się na konto bankowe bez opłat. Należą do nich Capital One i Ally w USA oraz EQ Bank i Simplii Financial w Kanadzie.

 • Automatycznie płać rachunki

Ustaw automatyczne płatności za bieżące rachunki, aby uniknąć opóźnień w płatnościach i opłat za opóźnienia.

 • Ustaw automatyczne oszczędzanie

Aby mieć pewność, że oszczędzasz konsekwentnie przez cały rok, ustaw preautoryzowane przelewy z konta czekowego na konto oszczędnościowe.

 • Obniżenie składek ubezpieczeniowych

Co roku należy sprawdzić polisy ubezpieczeniowe na dom i samochód i poszukać najlepszych stawek. Korzystanie z usług tego samego ubezpieczyciela zarówno w przypadku domu jak i samochodu może nawet przynieść Ci zniżkę.

 • Zapisz się do programu emerytalnego pracodawcy

Wielu pracodawców oferuje sponsorowane przez firmę 401(k) (RRSP dla Kanady). Są to plany oszczędnościowe na emeryturę, które dają również korzyści podatkowe przez lata.

 • Wczesne planowanie wakacji

Załóż fundusz oszczędnościowy na wakacje, aby oszczędzać stopniowo i śledzić ceny lotów w czasie. Analiza przeprowadzona przez CheapAir.com pokazuje, że 21-115 dni wcześniej to najlepsze okno rezerwacji dla łowców okazji.

Nawet jeśli nie wykorzystasz wszystkich 25 z tych strategii, wprowadzenie zmian, nieważne jak małych, sprawi, że nabierzesz nawyku oszczędzania pieniędzy. Rób to, co działa dla Ciebie i zawsze wracaj do swojego powodu, dla którego chcesz oszczędzać. Jeśli będziesz zmotywowany i będziesz się tego trzymać, osiągniesz swój cel.