Jak zmniejszyć ryzyko powikłań ciąży i wad wrodzonych?

image

Stres związany z ciążą może wywołać poważne komplikacje zdrowotne u matki, a także potencjalnie zaszkodzić dziecku. Jeśli cierpisz na istniejące wcześniej schorzenia lub masz w rodzinie przypadki zaburzeń genetycznych, lekarz może uznać, że jesteś narażona na ryzyko powikłań ciążowych.

Nie każdemu powikłaniu ciąży można zapobiec. Jednak dokonywanie zdrowych wyborów dotyczących stylu życia i regularne komunikowanie się z lekarzem znacznie zwiększy prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się zdrowe.

Przestrzeganie rutynowej opieki prenatalnej

W trakcie ciąży lekarz będzie monitorował stan Twojego zdrowia, a także stan zdrowia Twojego dziecka podczas rutynowych zaplanowanych wizyt. Konieczne będzie również podjęcie kroków w celu utrzymania zdrowego stylu życia przez kolejne miesiące. Niektóre z tych rutynowych czynności mogą obejmować codzienne przyjmowanie witamin prenatalnych, przestrzeganie zdrowej diety oraz ograniczenie spożywania alkoholu i palenia tytoniu.

Wczesne wykrycie większości powikłań ciążowych daje lekarzom czas na odpowiednie zarządzanie stanem i daje Tobie i Twojemu dziecku najlepszą szansę na zdrową ciążę. Podczas rutynowych wizyt lekarz może przeprowadzić badania przesiewowe w kierunku typowych powikłań ciążowych, takich jak cukrzyca ciążowa lub wysokie ciśnienie krwi. Wzrost i zdrowie dziecka będą również ściśle monitorowane.

Zarządzanie istniejącymi wcześniej schorzeniami

Jeśli planujesz zajść w ciążę i obecnie cierpisz na przewlekłą chorobę, najlepiej porozmawiać z lekarzem przed poczęciem. Ciąża z istniejącymi wcześniej schorzeniami, takimi jak cukrzyca lub wysokie ciśnienie krwi, może wymagać większej opieki prenatalnej.

Lekarz będzie chciał przeanalizować aktualny plan leczenia, a także omówić wszelkie zmiany, które mogą być konieczne na czas ciąży. Ponadto ważne jest, aby omówić wszelkie przyjmowane leki, ponieważ niektóre z nich mogą nie być bezpieczne podczas ciąży.

Twój lekarz jest najlepszym źródłem informacji na temat tego, w jaki sposób istniejący stan zdrowia może wpływać na ciążę i odwrotnie. Prawidłowe zarządzanie stanem zdrowia ułatwia utrzymanie organizmu w zdrowiu przez cały okres ciąży.

Rozważ wykonanie badań prenatalnych

Podczas pierwszej wizyty u położnika możesz omówić czynniki ryzyka
, które mogą wskazywać, że Twoje dziecko może urodzić się z wadą wrodzoną lub nieprawidłowością chromosomalną. Część tej rozmowy obejmuje omówienie historii medycznej rodziny, a także wszelkich wcześniejszych powikłań ciąży.

Jeśli ryzyko związane z nieprawidłowościami chromosomalnymi jest obecne, można zastosować nieinwazyjne badania prenatalne, aby uzyskać więcej informacji na temat potencjalnego stanu zdrowia dziecka. Na przykład, badania w kierunku zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau można wykonać już w 10 tygodniu ciąży. Przyszli rodzice mogą rozważyć współpracę z doradcą genetycznym, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób komplikacje mogą wpłynąć na ciążę, perspektywy życia ich przyszłego dziecka i jak najlepiej przygotować się do opieki nad dzieckiem.

Komunikuj się ze swoim lekarzem

Możesz mieć wiele pytań i powinnaś porozmawiać ze swoim lekarzem o wszelkich wątpliwościach. Najlepszym momentem na omówienie wątpliwości są wizyty prenatalne. Jednak położnik wskaże pewne objawy, które wymagają natychmiastowego kontaktu telefonicznego z lekarzem w celu zapewnienia właściwej opieki dla Ciebie i Twojego dziecka.