Dowiedz się więcej o RSV/wiadomości o wcześniakach

image

Zostanie matką było jedną z najszczęśliwszych i najlepszych rzeczy, jakie mogły mi się przytrafić. Jednak było to również najstraszniejsze. Z każdą z moich ciąż byłam w grupie "wysokiego ryzyka". Moje pierwsze dziecko urodziło się jako wcześniak. Mój lekarz zdecydował się zabrać go wcześniej dla bezpieczeństwa jego i mojego. Wiedziałam, że tak będzie najlepiej, jednak wiedziałam, że istnieje wiele zagrożeń związanych z tak wczesnym przyjściem na świat. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze. 17 listopada był Światowym Dniem Wcześniaka, ważnym dniem mającym na celu podniesienie świadomości społecznej na temat problemu wcześniactwa, który dotyka ponad 13 milionów dzieci na całym świecie. Wzięłam ten dzień, aby zastanowić się nad tym, co wszystko przeszliśmy w tych pierwszych miesiącach, a także nad innymi członkami rodziny i przyjaciółmi, którzy mieli wcześniaki. Myślę, że wszystkich rodziców wcześniaków łączy silna więź ze sobą nawet po wyjściu ze szpitala.

Kiedy pogoda zaczyna się ochładzać i nadchodzi zima, jestem pewna, że nie jestem sama, kiedy mówię, że zaczynam zaopatrywać się w leki na przeziębienie, chusteczki higieniczne i suplementy witaminowe, aby być przygotowaną na przeziębienie i katar. Podczas gdy większość z nas, mam, jest dobrze zaznajomiona z przeziębieniami i grypą, niewiele z nich zdaje sobie sprawę z innego powszechnego i potencjalnie zagrażającego życiu sezonowego wirusa zwanego RSV (respiratory syncytial virus), który jest główną przyczyną hospitalizacji niemowląt w USA. Według CDC, "sezon RSV" zazwyczaj trwa od listopada do marca w większości USA, ale może się różnić w zależności od miejsca zamieszkania. Jako mama wcześniaka, a także ciotka 4 wcześniaków, wiem jak poważna jest choroba RSV. Te kilka miesięcy jest najstraszniejsze. W USA jedno na osiem dzieci rodzi się jako wcześniak - ponad pół miliona każdego roku! Lekarze i pielęgniarki starają się uczyć wszystkich rodziców wcześniaków o znakach i objawach przed opuszczeniem szpitala. Jednak nawet najmniejsze przeziębienie martwi rodziców. Bardzo ważne jest, abyś zrozumiał ryzyko, podjął kroki zapobiegawcze, a także był świadomy objawów i skontaktował się z lekarzem prowadzącym leczenie Twojego dziecka tak szybko, jak to możliwe.

Prawie każde dziecko zaraża się wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV) do drugiego roku życia. U większości pełnoletnich dzieci objawy są podobne do objawów zwykłego przeziębienia i rodzice mogą nawet nie wiedzieć, że ich dziecko ma wirusa. Jednakże, ponieważ nie mają one przeciwciał potrzebnych do zwalczania infekcji, wcześniaki - nawet te urodzone kilka tygodni wcześniej - są w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju infekcji związanej z RSV, często wymagającej pomocy medycznej lub hospitalizacji. Rodzice powinni porozmawiać ze swoim pediatrą, aby dowiedzieć się, czy ich dziecko jest w grupie wysokiego ryzyka rozwoju ciężkiej choroby RSV, oraz jak mogą zapobiec RSV tej zimy.

Prawie każde dziecko zaraża się wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV) do drugiego roku życia. U większości pełnoletnich dzieci objawy są podobne do objawów zwykłego przeziębienia i rodzice mogą nawet nie wiedzieć, że ich dziecko ma wirusa. Jednakże, ponieważ nie mają one przeciwciał potrzebnych do zwalczania infekcji, wcześniaki - nawet te urodzone kilka tygodni wcześniej - są w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju infekcji związanej z RSV, często wymagającej pomocy medycznej lub hospitalizacji. Rodzice powinni porozmawiać ze swoim pediatrą, aby dowiedzieć się, czy ich dziecko jest w grupie wysokiego ryzyka rozwoju ciężkiej choroby RSV i jak mogą zapobiec RSV tej zimy.

RSV Quick Facts:

 • RSV jest główną przyczyną hospitalizacji niemowląt, odpowiedzialną za ponad 125,000 hospitalizacji i do 500 zgonów niemowląt każdego roku.
 • RSV występuje w epidemiach od jesieni do wiosny. CDC zdefiniowało "sezon RSV" jako rozpoczynający się w listopadzie i trwający do marca w większości rejonów Ameryki Północnej.
 • Niektóre regiony mają dłuższe sezony RSV niż inne, z sezonem zaczynającym się już w lipcu (np. Floryda) lub kończącym się w kwietniu.
 • Pomimo powszechnego występowania, jedna trzecia matek nigdy nie słyszała o RSV.

Zapobieganie jest kluczowe:

Nie istnieje leczenie RSV, dlatego ważne jest, aby rodzice podjęli następujące kroki zapobiegawcze, aby pomóc chronić swoje dziecko:

 • Często myj ręce, zabawki, pościel i miejsca zabaw.
 • Upewnij się, że Ty, Twoja rodzina i wszyscy odwiedzający Twój dom myją ręce lub używają środków do higieny rąk
 • Unikaj dużych tłumów i osób, które mogą być chore
 • Nie pozwalaj nikomu palić w pobliżu dziecka
 • Porozmawiaj z lekarzem dziecka, jeśli uważasz, że może być ono w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na RSV, ponieważ może być dostępna terapia zapobiegawcza

Bądź świadoma objawów:

Skontaktuj się natychmiast z pediatrą swojego dziecka, jeśli Twoje dziecko wykazuje jeden lub więcej z następujących objawów:

 • Utrzymujący się kaszel lub świszczący oddech
 • Gwałtowne, trudne lub duszne oddechy
 • Niebieski kolor na wargach, ustach lub pod paznokciami
 • Wysoka gorączka
 • Ogromne zmęczenie
 • Trudności w karmieniu

Aby dowiedzieć się więcej o RSV, odwiedź www.rsvprotection.com. Więcej informacji na temat specjalistycznych potrzeb zdrowotnych wcześniaków można znaleźć na stronie www.preemievoices.com.

Napisałam tę recenzję, uczestnicząc w wycieczce po blogu przez Mom Central Consulting w imieniu firmy MedImmune i otrzymałam przedmiot promocyjny w podziękowaniu za poświęcenie czasu na uczestnictwo.