Zmniejszenie skutków ubocznych kontroli urodzeń

image

Niektóre kobiety nie doświadczają żadnych znaczących skutków ubocznych podczas stosowania hormonalnej kontroli urodzeń, takich jak doustne środki antykoncepcyjne, stwierdzając nawet, że dyskomfort związany z miesiączką został znacznie zmniejszony. Jednak niektóre kobiety doświadczają skutków ubocznych, które są na tyle poważne, że zmuszają je do zmiany tabletek lub wypróbowania innej, niehormonalnej metody kontroli urodzeń.

Każda kobieta reaguje inaczej na różne rodzaje kontroli urodzeń, co sprawia, że konieczne jest stosowanie metody prób i błędów. Skąd wiesz, kiedy zmienić kontrolę urodzeń, lub kiedy trzymać się tego samego rodzaju i leczyć objawy?

Należy pamiętać, że jeśli przełączyć się do nowej pigułki antykoncepcyjnej, należy odczekać dwa lub trzy miesiące, aby system przyzwyczaić się do niego. Nie ma sensu przełączać się zaraz po rozpoczęciu stosowania nowego rodzaju kontroli urodzeń; skutki uboczne, takie jak krwawienie przełomowe, mogą ustąpić same, gdy organizm przyzwyczai się do nowego leku.

Po kilku cyklach, jeśli nadal przeszkadzają Ci objawy na tyle, że chcesz zmienić lek, omów to ze swoim lekarzem. Może to wymagać tylko dostosowania dawki lub rodzaju hormonu, lub niehormonalna forma kontroli urodzeń może działać lepiej dla Ciebie.

Jeśli zdecydowałaś się pozostać na swojej obecnej recepcie na hormonalną kontrolę urodzeń, są rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić irytujące efekty uboczne.

Zmniejszenie skutków ubocznych kontroli urodzeń


Jeśli masz problemy z zatrzymywaniem wody:

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie retencji wody. Możesz wziąć łagodny środek moczopędny bez recepty. Niektóre rodzaje tabletek antykoncepcyjnych zawierają diuretyk. Możesz również zmniejszyć ilość sodu w swojej diecie. Jeśli przyjmujesz lek moczopędny, pamiętaj o piciu dużej ilości wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia.

Jeśli masz mdłości:

Jeśli jeszcze tego nie robisz, spróbuj przyjmować swoją pigułkę antykoncepcyjną o tej samej porze każdego dnia z jedzeniem. Wiele kobiet przyjmuje tabletki rano, a jeśli nie zjesz śniadania, może to doprowadzić do nudności. Możesz również spróbować wypić filiżankę herbaty imbirowej, jeśli czujesz mdłości.

Jeśli wystąpi przełomowe krwawienie:

Jeśli masz krwawienie przełomowe po przyjęciu tego samego rodzaju pigułki przez kilka cykli, problemem może być to, że nie bierzesz pigułki o tej samej porze każdego dnia. Przyjmowanie pigułki o tej samej porze każdego dnia utrzymuje poziom hormonów na bardziej stabilnym poziomie i zmniejsza zarówno krwawienie przełomowe, jak i szanse na zajście w ciążę podczas przyjmowania pigułki.

Przyrost masy ciała:

Nie udowodniono związku między przyrostem masy ciała a doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Jeśli pacjentka przytyła podczas stosowania tabletek lub z innego powodu, zmiany w diecie i ćwiczeniach mogą pomóc w pozbyciu się dodatkowych kilogramów.

Jeśli masz tkliwość piersi:

Tkliwość piersi może być spowodowana zatrzymaniem wody; jeśli tak jest, spróbuj zastosować lek moczopędny i zmniejszyć spożycie sodu. Pomocne może być również zmniejszenie spożycia kofeiny.