Instant Pot vs. Air Fryer - który z nich jest dla Ciebie odpowiedni?

image

Jak dostosować się do bycia z powrotem do szkoły lub z powrotem w biurze, wiemy, że ostatnią rzeczą, którą chcesz, jest spędzanie godzin w kuchni, aby obiad, mam rację? Istnieje tak wiele gadżetów, które pomogą Ci uprościć gotowanie, ale jak się one układają? Porównujemy dwa z najbardziej popularnych gadżetów kuchennych, aby pomóc Ci dokonać właściwego wyboru dla Ciebie.

Instant Pot

Prawdopodobnie słyszałeś wiele o niesławnym Instant Pot przez lata i możesz się zastanawiać, co to w ogóle jest Instant Pot? Instant Pot to elektryczny szybkowar, urządzenie do gotowania ryżu i jogurtownica w jednym. Instant Pot jest świetny z dwóch powodów: oszczędność czasu i miejsca. Oto kilka zalet i wad, które pomogą Ci zrozumieć, czy Instant Pot jest dla Ciebie!

PLUSY:

 1. Możesz zaoszczędzić TONY czasu

Z Instant Pot, możesz ugotować całego kurczaka w godzinę. Jeśli szukasz szybkiego posiłku, jak pierś z kurczaka, możesz mieć to gotowane w mniej niż 25 minut. To sprawia, że Instant Pot jest idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto jest w podróży i ma mało czasu.

 1. Nie musisz niańczyć Instant Pot'a

Kiedy używasz wolnowaru lub kuchenki, często trzeba sprawdzić, co robisz, może dać jedzenie trochę mieszać, aby sprawdzić na poziomach płynów. Nic z tego nie jest wymagane z Instant Pot. Możesz go włączyć i robić swoje, nie martwiąc się o przypalanie lub przypalanie.

 1. Smak jest niesamowity

Ponieważ wszystkie Twoje składniki pozostają wewnątrz Instant Pot, smaki żywności stają się bardziej skoncentrowane, co skutkuje niezrównanym smakiem.

KONSEKWENCJE:

 1. To nie jest naprawdę "błyskawiczne"

Chociaż Instant Pot może gotować rzeczy znacznie szybciej niż inne urządzenia, to niekoniecznie jest natychmiastowy. Ponieważ jest to szybkowar, potrzeba trochę czasu, aby dojść do ciśnienia, zanim będzie można ugotować jedzenie. Czasami może to zająć nawet 30 minut w zależności od temperatury składników.

 1. Jest nieporęczny i trudny do czyszczenia

Garnek instant jest dużym sprzętem, więc może nie nadawać się do małych pomieszczeń. Dodatkowo może być trudny w czyszczeniu, zwłaszcza gdy się go odpowiednio wyczyści. Istnieje wiele pęknięć i szczelin wokół obszaru uszczelnienia, a ponieważ uszczelnienie może trzymać zapachy i smaki, ważne jest, aby dobrze go wyczyścić. Niektórzy kupują dodatkowe pierścienie uszczelniające, aby móc je wymieniać w zależności od tego, czy gotują słodkie czy pikantne potrawy. Ogranicza to ryzyko zanieczyszczenia smaku.

 1. Nie nadaje się do gotowania wszystkiego

Instant Pot robi wiele, ale nie robi wszystkiego. Jeśli nie jesteś fanem gulaszu i pikantnych rzeczy, to garnek błyskawiczny może nie być dla Ciebie.

Wciąż nie jesteś pewien, do czego dokładnie używałbyś Instant Pot? Oto lista wspólnych potraw, które są wykonane w Instant Pot:

 1. Rice
 2. Pot Roast
 3. Wołowina
 4. Łosoś
 5. Kurczak
 6. Chili
 7. Zupa
 8. Jogurt

Frytownica

Przepisy na frytownice wydają się być wszędzie, ale co to jest frytownica i jak działa?

Frytownica naśladuje wyniki smażenia w głębokim tłuszczu, wykorzystując tylko gorące powietrze i niewiele oleju. W górnej części frytkownicy znajduje się mechanizm grzewczy i wentylator. W koszyczku umieszcza się jedzenie, a po jego włączeniu gorące powietrze dociera do jedzenia, które dzięki szybkiemu obiegowi staje się chrupiące jak we frytownicy, bez nadmiernej ilości oleju. Oto kilka plusów i minusów, aby sprawdzić, czy frytkownica jest dla Ciebie odpowiednia.

PLUSY:

 1. Łatwa w użyciu i czyszczeniu

Frytownica jest bardzo prosta w użyciu. Wszystko, co musisz zrobić, to wrzucić do niej zamrożone przekąski, ustawić tryb i timer, a następnie poczekać na zakończenie pracy. Łatwe, proste. Urządzenie jest nie tylko łatwe w użyciu, ale również w czyszczeniu. Minimalna ilość oleju używanego we frytkownicy sprawia, że czyszczenie jej jest bardzo proste. Wystarczy szczotka z miękkim włosiem, mydło do mycia naczyń i woda.

 1. Zdrowsze posiłki

Ponieważ frytownice wykorzystują minimalną ilość oleju podczas gotowania, jego nadmiar nie jest wchłaniany przez jedzenie, dzięki czemu Twoje ulubione przekąski są zdrowsze.

 1. Oszczędność miejsca

Większość frytkownic ma wielkość małego piekarnika lub ekspresu do kawy. Są wystarczająco małe, aby zostawić je na blacie, a także stały się estetyczne.

KONSEKWENCJE:

 1. Dość drogie

Istnieje wiele opcji frytownic, ale te wysokowydajne i estetyczne mogą być dość drogie, skanując na $300+. Istnieje zdecydowanie kilka modeli pomiędzy, ale jakość prawdopodobnie nie będzie tak wysoka. Zalecamy dodanie frytownicy do listy obserwowanych, abyś został powiadomiony, gdy tylko pojawi się ona w sprzedaży.

 1. Zbyt małe dla dużych rodzin

Frytownice są zazwyczaj małe, choć różnią się pojemnością. Większość średniej wielkości frytownic pozwala na przygotowanie posiłków dla dwóch osób, więc jeśli masz większą rodzinę, frytownica może nie być dla Ciebie.

 1. Wymaga eksperymentów

Istnieje wiele marek i modeli frytownic i wszystkie one mają nieco inne ustawienia i tryby. Oznacza to, że często trzeba eksperymentować przed udoskonaleniem swojego przepisu. To, co działa w jednej frytkownicy, może nie działać w innej. Przeczytaj instrukcję obsługi zanim podejmiesz próbę jakichkolwiek eksperymentów i trzymaj się tego, co sugerują przepisy na frytownice.

Nadal nie wiesz dokładnie, do czego użyjesz frytkownicy? Oto lista popularnych potraw, które można przygotować we frytkownicy:

 1. Skrzydełka kurczaka
 2. Frytki
 3. Smażone warzywa (brukselka, kalafior itp.)
 4. Chipsy jabłkowe
 5. Filety rybne
 6. Pałeczki Mozzarelli
 7. Parmezan z bakłażana
 8. Pieczone jabłka

Ostateczny werdykt: Które urządzenie jest dla Ciebie odpowiednie?

Jak widać, zarówno Instant Pot, jak i Air Fryer zapewniają nieskończoną ilość opcji przepisów. Jeśli chodzi o to, że planujesz gotować obfite posiłki dla dużej rodziny, Instant Pot jest prawdopodobnie lepszą opcją. Możesz szybko ugotować większe posiłki, co jest często celem dla rodzin. Jeśli mieszkasz sam lub ze współlokatorem i uwielbiasz zabawne potrawy typu finger food, to frytkownica będzie świetnym dodatkiem do Twojego składu urządzeń. Nie ma rzeczy, której nie można usmażyć, a dzięki tej zdrowszej opcji, możliwości są nieograniczone.