Top 5 roślin domowych dla nowych rodziców roślin

image

Myślisz o dodaniu koloru i życia do swojego domu tej wiosny? Rośliny domowe mogą być łatwym i przyjaznym dla budżetu sposobem dekoracji. Wybrałam pięć najlepszych roślin domowych, które są nie tylko przyjazne dla budżetu, ale także dla początkujących. Wszystkie te rośliny są w rozsądnej cenie i w zależności od lokalizacji można je zazwyczaj znaleźć w lokalnym przedszkolu lub sklepie bez większego wysiłku. Zawarłem kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji każdej rośliny, wraz z kilkoma przyjaznymi dla budżetu wskazówkami, które polecam dla wszystkich roślin.

1. Roślina ZZ

Zamioculcas Zamiifolia oferuje piękne, woskowe liście i niskie koszty utrzymania, co czyni go idealnym zakładem dla początkującego. Rośnie grube kłącza na dole łodygi, która trzyma wodę, dzięki czemu roślina jest odporna na suszę, idealna dla zapominalskiego rodzica roślin. Może przetrwać w dowolnym miejscu od niższego do jasnego, pośredniego oświetlenia. Rośnie wolniej w słabszym oświetleniu, więc jeśli nie jesteś zainteresowany przesadzaniem co roku, możesz wybrać warunki, które odpowiadają Twoim preferencjom.

Wskazówki pielęgnacyjne:

 • Niskie do jasnego, pośrednie oświetlenie
 • Pozwól, aby gleba prawie całkowicie wyschła, a następnie dokładnie namocz i pozwól jej wyschnąć.
 • Podlewaj rzadziej w chłodniejszych miesiącach i w gorszych warunkach oświetleniowych.
 • Nawozić raz w miesiącu od wiosny do jesieni, użyj nawozu w połowie siły

2. Sansewieria lub roślina wężowa

Sansevieria, znana również jako "roślina wężowa", występuje w wielu różnych odmianach, aby dopasować się do przestrzeni. Włócznia-jak liście jest znany do oczyszczania powietrza. Są one bardzo łatwe w pielęgnacji, ponieważ zasadniczo rozwijają się z zaniedbania. Nadmierne podlewanie jest zabójcą numer jeden tej rośliny, więc mniej znaczy więcej, ale poza tym jest bardzo prosta w pielęgnacji. Bardzo odporne na szkodniki i choroby, będziesz zaskoczony, jak mało uwagi potrzebuje, aby wyglądać zdrowo i estetycznie.

Porady pielęgnacyjne:

 • Słabe do jasnego, pośrednie oświetlenie
 • Pozostawić glebę do prawie całkowitego wyschnięcia, a następnie dokładnie namoczyć i pozostawić do wyschnięcia.
 • Podlewaj rzadziej w chłodniejszych miesiącach i przy słabszym oświetleniu
 • Nawozić raz w miesiącu od wiosny do jesieni, używać nawozu w połowie siły

3. Filodendron sercowaty

Ta szybko rosnąca roślina ma błyszczące, sercowate liście, które można puścić w górę lub wspiąć na słup lub ścianę. Moim ulubionym rozwiązaniem jest umieszczenie jej w wiszącym kwietniku w oknie, co nada Twojemu pokojowi klimat dżungli. Jeśli zdecydujesz się na wspinanie po słupie lub czymś podobnym, liście będą większe i zmieszczą się w bardziej kompaktowej przestrzeni.

Wskazówki pielęgnacyjne:

 • Umiarkowane do jasnego, pośrednie światłoUtrzymuj
  glebę wilgotną, pozwalając, aby górne 1-2 cale wyschły pomiędzy podlewaniem
  .
 • Wytrzyj kurz z liści wilgotną szmatką często, aby zapobiec szkodnikom
 • Możesz nawozić raz w miesiącu od wiosny do jesieni, użyj nawozu w połowie siły

4. Pothos

Istnieje kilka różnych odmian pothos, moje ulubione to Neon Pothos i Marble Queen. Wszystkie są tak piękne, szybko rosnące i odporne, co czyni je idealnymi roślinami dla początkujących. Rośliny te mogą być także roślinami zwisającymi lub pnącymi. Co jest wspaniałe w tej roślinie jest to, że łatwo jest zobaczyć, kiedy trzeba podlewać, jak liście lekko więdną, gdy nadszedł czas, aby je podlać. Nie pozwól, aby gleba była zbyt sucha.

Wskazówki pielęgnacyjne:

 • Światło umiarkowane do jasnego, pośrednie
 • Utrzymuj glebę wilgotną, pozwalając, aby górne 1-2 cale wyschły pomiędzy podlewaniami.
 • Możesz nawozić raz w miesiącu od wiosny do jesieni, użyj nawozu w połowie siły

5. Aglaonema

Ta krzaczasta roślina występuje w srebrnej, różowej lub kremowej wariacji kolorystycznej. Jeśli szukasz czegoś z odrobiną koloru, który jest niski poziom utrzymania, to jest to jeden dla Ciebie! Często kwitnie w warunkach domowych, co oznacza, że jest naprawdę szczęśliwa. Jednak będziesz chciał przyciąć łodygę kwiatu, aby umożliwić roślinie zachowanie energii do dalszego wzrostu. Roślina ta jest szczególnie wrażliwa na gnicie korzeni, które wynika z nadmiernego podlewania, dlatego należy upewnić się, że znajduje się ona w doniczce z dobrym drenażem.

Wskazówki pielęgnacyjne:

 • Warunki oświetleniowe słabe do umiarkowanych
 • Utrzymuj glebę wilgotną, pozwalając, aby górne 1-2 cale wyschły pomiędzy podlewaniem.
 • Ogólnie rzecz biorąc, wilgotność w domu będzie działać, ale będzie rozwijać się z nieco wyższą wilgotnością. Spróbuj umieścić w pobliżu łazienki lub nawilżacza.
 • Możesz nawozić raz w miesiącu od wiosny do jesieni, użyj nawozu o połowie mocy.

Przyjazne dla budżetu porady dotyczące pielęgnacji roślin

Wiedza o tym, jak dbać o konkretną roślinę, to pierwszy krok. Jednak istnieje kilka rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać rośliny kwitnące, aby uniknąć nadmiernych wydatków i pobyt w ramach budżetu. Oto moje trzy najlepsze przyjazne dla budżetu porady roślin:

1. Unikaj nadmiernego podlewania za pomocą miernika wilgotności

Nadmierne podlewanie jest zabójcą numer jeden dla roślin domowych, więc inwestycja w wilgotnościomierz pomoże ci uniknąć tego błędu. Miernik wilgotności to instrument, który nie kosztuje wiele, ale pomoże Ci określić właściwy czas podlewania roślin. Umieść sondę w glebie, a ona odczyta poziom wilgotności. Umieszczenie jej w kilku różnych miejscach w glebie pomoże Ci określić dokładny odczyt poziomu wilgotności.

2. Upewnij się, że kupujesz zdrową roślinę

Kiedy szukasz do zakupu rośliny, będziesz chciał zrobić dokładną inspekcję rośliny, zanim weźmiesz ją do domu. Kupowanie niezdrowej rośliny to strata pieniędzy, ale często ludzie nie są pewni, czego szukać. Oto kilka rzeczy, które będziesz chciał mieć oko na:

 • Inspekcja górnej i dolnej części liści dla szkodników. Mogą one być naprawdę małe, więc sprawdź bardzo dokładnie, czy nie ma uszkodzonych liści lub łodyg.
 • Przyjrzyj się korzeniom. Powinny być brązowe lub białe. Wszystko, co jest mięsiste lub brązowe, nie jest zdrowe.
 • Wszelkie brązowe lub żółte plamy na liściach mogą wskazywać na chorobę lub problem związany z pielęgnacją.

3. Tworzenie nowych roślin z sadzonek

Rośliny muszą być "przycinane" lub przycinane co jakiś czas, aby odciąć martwe lub przerośnięte gałęzie lub łodygi. Podczas przycinania roślin domowych często istnieje możliwość rozmnażania roślin z sadzonek łodygowych. Oznacza to, że można stworzyć nowe rośliny z przycinek obecnej rośliny. Istnieją różne sposoby, aby to zrobić dla każdej rośliny, więc zrób szybkie wyszukiwanie na podstawie rośliny, z którą pracujesz. Uwielbiam to robić i podarować małe, nowe rośliny moim przyjaciołom i rodzinie.

Zaadoptowanie nowego roślinnego dziecka nie musi być skomplikowane ani drogie. Z tymi prostymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji, będziesz na dobrej drodze do znalezienia rośliny, która jest odpowiednia dla Twojego stylu życia i budżetu. Jeśli szukasz doniczek, nawozów i innych artykułów do pielęgnacji roślin, pamiętaj o sprawdzeniu oszczędności w lokalnych sklepach w sekcji dom i ogród w aplikacji.